Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego - wszystkim przewodnikom składamy najlepsze życzenia.
Poniżej kilka informacji o tym dniu.
Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych
obchodzony corocznie 21 lutego
Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze.
Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest oprowadzanie za darmo miejscowych ludzi, w ich języku, po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.
Przewodnik turystyczny, zgodnie z Europejskim Komitetem Standaryzacji (European Commitee for Standardisation), to osoba, która oprowadza zwiedzających w wybranym przez nich języku oraz objaśnia kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo obszaru, na jaki posiada uprawnienia wydane przez odpowiednie władze.
Historia:
- I Międzynarodowa Konwencja Przewodników Turystycznych odbyła się w lutym 1985 r. w Jerozolimie. Wówczas zgłoszono propozycję utworzenia federacji narodowych i innych organizacji przewodników turystycznych.
- Podczas II Konwencji, która odbyła się w 1987 r. w Wiedniu, WFTGA została zarejestrowana w oparciu o prawo austriackie. Siedzibą Federacji stał się Wiedeń ze stałym przedstawicielem WFTGA, ale siedzibą zarządu Federacji jest Londyn.
- Podczas III Konwencji w Nikozji w 1989 r. ustanowiono dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego
- Pierwszy raz świętowano Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (International Tourist Guide Day – ITGD) w 15 krajach, po tym jak Titina Loizides, przewodnicząca Światowej Federacji Przewodników Turystycznych (Word Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), zainicjowała go 21 lutego 1990 r.
- WFTGA jest organizacją pozarządową, współpracującą z UNESCO i jest uznawana przez UNWTO (United Nations World Tourism Organization – Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych) jako oficjalny organ reprezentujący wyszkolonych i licencjonowanych przewodników turystycznych na całym świecie. WFTGA jest organizacją non-profit kierowaną przez wybierany zarząd, którego członkowie obecnie pochodzą z następujących krajów: Austria, Cypr, Holandia, Indie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki
- Aktualnie Word Federation of Tourist Guide Associations zrzesza 65 organizacji przewodnickich krajowych z całego świata (ponad 120 000 członków)
- Ostatnia Konwencja WFTGA odbyła się w dniach 30.01 – 02.02. 2011 r. w stolicy Estonii, Talionie, Prezesem Federacji została pani Rosalind Newlands ze Szkocji, a sekretarzem Patricka Blain
Logo Federacji:
Dwie dłonie: jedna w geście przyjaźni, druga wskazująca kierunek na tle globu ziemskiego.
Światowa Federacja Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych
Europejska Federacja Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (nowe logo)
Język Federacji:
Oficjalnym językiem federacji jest język angielski.
Cele WFTGA:
- ustanowienie kontaktów pomiędzy organizacjami przewodników na świecie i umocnienie ich zawodowych relacji
- reprezentowanie zawodowych przewodników na forum międzynarodowym, promowanie ich oraz dbanie o ich interesy
- kreowanie i umacnianie wizerunku tego zawodu
- promocja uniwersalnych zasad etyki i rzemiosła przewodnickiego
- podnoszenie standardów zawodowych
- międzynarodowe szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez edukację
- zapewnienie wymiany informacji między członkami
WFTGA prowadzi międzynarodowy lobbing, tworzy bazy danych, prowadzi kursy dla przewodników i instruktorów przewodnictwa, umożliwia wymianę doświadczeń, informuje o nowych trendach w turystyce, a także aspektach prawnych, zwalcza nieprofesjonalne i nielegalne przewodnictwo, organizuje konwencje.
Członkowstwo w WFTGA:
- pełne – organizacje „non-profit” (organizacja, której zadaniem nie jest osiąganie zysku) przewodników z dowolnego kraju (ich członkowie muszą być przewodnikami z oficjalnymi licencjami);
- indywidualne – dla indywidualnych przewodników z krajów, w których organizacje przewodników nie należą do WFTGA;
- stowarzyszone – dla innych rządowych lub prywatnych organizacji związanych z działalnością turystyczną lub szkoleniową w dziedzinie turystyki (bez wymogu „non-profit”).
Informacja pochodzi ze strony PTTK Przewodnicy